Sokol Kbely A - AŠ Mladá Boleslav 82:103
Sokol Kbely A - Sokol Darren Chrudim 77:59
Sokol Kbely A - Sokol Horní Počernice 114:79
Sokol Kbely A - BK Brandýs nad Labem 87:55
BC Benešov - Sokol Kbely A
Basket Košíře - Sokol Kbely A

Komentáře k zápasům
Sokol Kbely A - Sokol Horní Počernice A 71:79 (21:20, 37:41, 53:55)
Pohárový duel měl ukázat naši připravenost na nadcházející ligová klání. Bohužel výsledný obrázek moc povzbudivý není. Přitom od prvních minut se utkání vyvíjelo dobře, hosty jsme bez problémů přehrávali a brzy si vybudovali až dvouciferný náskok. O něj jsme se však sami během chvilky připravili. Po zbytek zápasu nás trápila tragická úspěšnost střelby (zejména z podkoše), hráli jsme nezodpovědný živelný basket, ztráceli spousty míčů, pouštěli se do nesmyslných akciček, nedodržovali stanovenou taktiku a opět měli problém s disciplínou. Doslova na kolena nás pak srážel neexistující obranný doskok. Přestože jsme se během zápasu několikrát dostali na dostřel, nikdy jsme nedokázali obrat dokonat. S pohárem se tak letos loučíme brzy, ale nevadí: víkendových utkání si užijeme ještě dost. Pokud však chceme v lize uspět, musíme soupeře typu SoHoPo porážet. To se nám podaří, pokud každý přidáme v nasazení a vrátíme se k zodpovědné hře, kterou jsme kralovali Praze v minulé sezoně.
Nahoru

Sokol Nová Paka - Sokol Kbely A 91:64 (23:12, 45:33, 71:46)
K prvnímu utkání jsme vyjeli bez dvou indisponovaných opor, zato se slovenskou enklávou rozrostlou na tři hráče. Pro mnohé z nás se jednalo o první zkušenost s ligovou soutěží a moc pozitivně jsme z ní nevyšli. Nestíhali jsme v obraně ani útoku. Když už jsme si vypracovali střeleckou příležitost, nedokázali jsme jí proměnit. Domácí měli v podstatě jen dva hráče, ale na nás to stačilo. Chyby v obraně, nesouhra v útoku, malé nasazení - zkrátka výkon, který by možná nestačil ani na playoff v pražské soutěži. Jestliže chceme v lize hrát důstojnou roli, musíme si každý sáhnout do svého svědomí a příště začít jinak.
Nahoru

AŠ Mladá Boleslav - Sokol Kbely A 85:45 (23:15, 41:30, 68:35)
V prvním poločase to vypadalo, že jsme se na ligovou soutěž již adaptovali. Hráli jsme s daleko větším nasazením, dobře se vraceli do obrany a rychle přecházeli do útoku. Kdybychom dokázali proměnit alespoň polovinu střel z podkoše, mohli jsme být ve vedení. Takto jsme prohrávali o 11 bodů, ale zápas byl otevřený. Bohužel úvodní minuty třetí části hry nám naprosto nevyšly; tento úsek jsme prohráli o 14, a tím odevzdali i celý zápas. Ve druhé půli jsme byli už zase jen tím průměrným přeborovým týmem jako v Pace. V prvních dvou utkáních se tak projevily naše největší slabiny – střelecká impotence a nedostatečná fyzická připravenost. Nicméně, máme-li být upřímní na tyto soupeře bychom neměli ani v lepším rozpoložení. Máme štěstí, že první čtyři kola hrajeme venku. Zvykneme si na tempo, potrénujeme a na domácí palubovce začneme sbírat vítězství. A kdo ví, třeba budeme slavit již v Chrudimi nebo v Holicích.
Nahoru

Sokol Darren Chrudim - Sokol Kbely A 80:68 (21:17, 37:33, 59:55)
Kdysi zpočátku století šestnáctého vyrazil z Chrudimi do Prahy Jan z rodu Mydlářů, aby zde ve staroměstské katovně mečem trestal nehodné pražské pány. Dvacátého pátého října roku dvoutisícího čtrnáctého vyrazili opačným směrem kbelští sokolové ztrestat svým basketbalovým umem hrdou družinu chrudimských hráčů. Všechna hrací období měla stejný průběh – v jejich první polovině měli navrch domácí, v té druhé zase my. I když jsme do poslední desetiminutovky vstupovali s odhodláním nenechat chrudimské odskočit, opět jsme zklamali a zápas již nezvrátili. Jako již tradičně nás trápila koncovka a slabá obrana, a to zejména podkošového prostoru. Těžko můžeme vyhrát, když se o naše body stará pouze jeden hráč.
Nahoru

BVK Holice - Sokol Kbely A 78:56 (16:14, 38:25, 56:46)
K dalšímu pokusu o první výhru sezony jsme přijeli do Holic s již opět obsazenou marodkou. Domácí fanoušci mohli obdivovat naši první útočnou akci, zakončenou efektivní smečí. Bohužel to bylo to nejhezčí, co jsme v celém zápase předvedli. S holickými jsme dokázali držet krok pouze v první čtvrtině, poté jsme na ně již byli krátcí. Díky zónové obraně, která na místní poměrně platila, jsme se v průběhu zápasu sice několikrát ještě přiblížili na dostřel, ale pak jsme vždy selhali v obranném doskoku nebo se dopustili ztráty. Těch jsme nakonec nasbírali kolem 30, a s tím by nedokázal uspět ani daleko lepší tým, než jsme my. Bohužel naše snaha kýžené vítězství nepřinesla a na první výhru si tak musíme ještě čtrnáct dní počkat.
Nahoru

Sokol Kbely A - BK Přelouč 86:67 (16:13, 44:36, 60:51)
Konečně jsme se dočkali domácího prostředí, a tím i výhry. Oproti předchozím zápasům jsme hráli zodpovědněji, výrazně jsme vylepšili obranný i útočný doskok a nasazení. Je vidět, že běhání na pásu přináší své ovoce. V úvodních minutách utkání s námi ještě hosté drželi krok – dokonce vedli -, ale brzy jsme vývoj ve skóre otočili a vypracovali si 10 bodový náskok, který vydržel až do závěrečné čtvrtiny. Občasné pokusy soupeře o zónovou obranu jsme dokázali rozebrat dobrou střelbou, a když se k tomu v poslední části hry přidala ještě naše lepší fyzická připravenost, narostl rozdíl ve skóre až na konečných 19 bodů. Pokud ještě zlepšíme obranu a naopak se naučíme lépe využívat chyb v obraně protivníka, postup do vyšších pater tabulky nás nemine.
Nahoru

Sokol Kbely A - Tesla Pardubice 94:51 (28:11, 49:26, 70:41)
Kbelská mašina se rozjela naplno. Ve druhém domácím utkání sezony jsme deklasovali Pardubice o 40 bodů. Od úvodního rozskoku byl na hřišti pouze jeden tým. I přes vysoké vedení jsme hráli – povětšinou – zodpovědně a čekali, kdy soupeř přijde s něčím, co zvrátí vývoj utkání nebo nám ho alespoň znepříjemní. To se však pardubickým nepodařilo zónou ani pressingem, a tak rozdíl ve skóre utěšeně narůstal. V závěrečné čtvrtině jsme hostům ještě ukázali, čemu se říká „kbelský fén“, a návštěva mohla odjet zpět do obce ležící jižně od Hradce Králové.
Nahoru

BK Brandýs nad Labem - Sokol Kbely A 76:78 (19:21, 44:43, 61:59)
Dát čuchnout a zaříznout, toť hodně nepříjemná prohra, kterou si o sobotním večeru užili brandýští basketbalisté. Zápas byl v prvním poločase velmi vyrovnaný, sice se nám dařilo v útoku, ale naše hra v obraně byla tragická. Byli jsme laxní a nedisciplinovaní. Po poločasové přestávce se krize v naší hře ještě prohloubila a domácí nám neodskočili o více bodů jen díky vlastním nevynuceným chybám. Závěrečnou čtvrtinu jsme začali ještě hůř než tu předchozí, Středočeši nás lehce obcházeli, byli úspěšní při střelbě z dálky a ve 4. minutě vedli již o 14 bodů. Pak jsme řekli dost, a konečně začali bránit. Soupeři jsme do konce zápasu povolili už jen tři body. Poté, co jsme konečně splnili trenérův pokyn a hodili balon na dlouhý, bylo hotovo.
Nahoru

Sokol Horní Počernice - Sokol Kbely A 71: 84 (22:19, 42:47, 57:60)
Před soubojem s naším tradičním pražským soupeřem jsme se podívali na instruktážní video, díky kterému jsme přesně věděli, jak řešit clony domácích hráčů i jak přejít jejich zónový pressing. Bohužel jsme trenérovu snahu nedokázali na hřišti vždy zúročit, ale s tím se za ta léta s námi musel už tak nějak smířit. Úvodní minuty utkání ovládly Kbely, ve čtvrté minutě jsme vedli 8:2 a počerničtí sbírali fauly. Do konce prvního hracího období se však skóre otočilo. Prostřední dvě čtvrtiny nabídly vyrovnané utkání, kdy ani jeden z týmů nezískal výraznější náskok. Za šest minut poslední části hry jsme našim hostitelům dovolili dát pouze pět bodů, sami jsme jich dali třináct a rozhodli o svém vítězství. Zápas byl pikantní pro našeho loňského spoluhráče Zdeňka Papeže, který si po jeho skončení vyslechl pár štiplavých poznámek.
Nahoru

Sokol Kbely A - Basket Košíře 55:94 (13:22, 30:46, 44:68)
Od první minuty bylo jasné, kdo získá dva body za vítězství. Vedoucí tým soutěže byl lepší ve všech herních činnostech. Nám chybělo nasazení, bojovnost, pohyb i vůle. V obraně jsme v podstatě nebyli. Košířští si mohli vystřelit i doskočit, kdy se jim zachtělo. Jediná herní statistika, které jsme dominovali, byly ztráty. Našemu výkonu se - vcelku úspěšně - snažily přiblížit rozhodčí, a tak zápas občas připomínal spíše ragby.
Nahoru

Sokol Kbely A - BC Benešov 84:93 (32:26, 44:46, 64:73)
Vstup do zápasu jsme měli famózní, brzy jsme si vypracovali dvouciferný náskok a benešovští byli naprosto neškodní. Bohužel jsme ztrátami a nedůslednou obranou vrátili soupeře do hry. Zápas se lámal ve třetí čtvrtině, kterou jsme jako již tradičně nezvládli. Nechávali jsme hosty střílet z lehkých pozic, nevyšel nám pokus se zónovou obranou a diváci mohli nejednou s úžasem vydechnout nad efektivní smečí v našem koši. V závěrečné části hry jsme se vzchopili a dokázali se ještě vrátit do zápasu. Avšak v momentě, kdy jsme mohli dostat Středočechy pod tlak, jsme selhali při zakončení z podkoše. Přes všechny nedostatky náš výkon můžeme hodnotit vcelku pozitivně - alespoň ve srovnání s tím sobotním. Se soupeřem, který okupuje samotné čelo tabulky, jsme odehráli vyrovnaný zápas. Pokud bychom se dokázali vyvarovat nedisciplinovanosti a zbytečné ukřivděnosti, mohl být výsledek ještě lepší. Nezbývá než si vylepšit bilanci za 14 dní proti Poděbradům, a poté si hezky užít besídku.
Nahoru

Basket Poděbrady - Sokol Kbely A 73:67 (14:22, 33:35, 56:52)
V Poděbradech jsme se chtěli přiblížit záchraně v soutěži, což znamenalo vyhrát. Po většinu první půle jsme ke splnění tohoto cíle směřovali - vypracovali jsme si až dvouciferný náskok, ale bohužel jsme ho trestuhodně prohospodařili. V prvních pěti minutách třetího hracího období jsme zkolabovali. Domácí přitopili pod kotlem a my jsme na změnu jejich hry vůbec nezareagovali. Za pár minut jsme si nechali dát 17 bodů! Poté se naše hra zase zlepšila, dostali jsme se i na dostřel, ale o obrat jsme se připravili ztrátami, neproměněnými střelami z podkoše a špatnými trestnými hody. Bohužel jsme tak ztratili důležitý zápas, ale ještě důležitější bude vyhrát doma o více než šest bodů.
Nahoru

Sokol Kbely A - Basket Poděbrady 81:67 (22:14, 42:31, 58:53)
Druhý vzájemný zápas se tomu prvnímu podobal jako vejce vejci. Opět jsme začali lépe než soupeř, opět jsme si vypracovali dvouciferný náskok a opět jsme jej ztratili. Otěže zápasu jsme – i přes ne zcela dobrý výkon - ve svých rukou pevně svírali po celý první poločas. Začátek třetí čtvrtiny jsme však, zcela tradičně, vypustili. Hosté se dokonce dostali do vedení a v našich hlavách začaly vířit úvahy o smutné besídce. Naštěstí jsme se probrali dříve než v sobotním utkání a chvilkový zkrat dokázali napravit.
Nahoru

Sokol Kbely A - AŠ Mladá Boleslav 82:103 (20:21, 43:50, 62:75)
Nemoci a pracovní vytížení nám v novém roce komplikují nejen tréninky, ale i zápasy. V oslabené sestavě jsme přesto byli odhodláni potrápit mladoboleslavské basketbalisty, a třeba je i porazit. Držet s hosty krok se nám dařilo v podstatě celý první poločas, bohužel jsme se sami sráželi ztrátami a špatným obranným doskokem. V závěru poločasu se naše marodka navíc rozrostla o jeden kotník. Během prvních minut třetí čtvrtiny jsme se opět dostali na dostřel, ale v naší hře se čím dál častěji vyskytovala hluchá místa, kdy jsme nebyli schopni dát koš; naopak Středočeši – i díky naší obraně – dali skoro vše. Když jsme do našeho repertoáru zařadili ještě ztráty, bylo o debaklu rozhodnuto.  Nezbývá nám než zatnout zuby a bojovat s nepřízní osudu. Ale my to dokážeme, my jsme KBELY!
Nahoru

Sokol Kbely A - Sokol Nová Paka 76:90 (27:17, 43:47, 54:72)
Ještě děravější sestava než v sobotu, plná bacilů a bolístek kloubů dávala tušit, že nedělní zápas bude drama. Obsazení stolku jsme doplnili ze střídačky. Zápas jsme rozehráli výborně a desetibodové vedení na sebe nenechalo dlouho čekat. Ale místo pokračování v destrukci soupeře jsme si začali dokazovat, že se zvládneme porazit i sami. Přihrávky naslepo do autu, volba pozice pro zakončení jako v televizi (kde ale ti hráči poněkud více trénovali), spálené podkošové střely, v obraně jakási neschopnost rozlišit odstup půl metru a dva metry ve vzdálenosti k útočícímu hráči a postupně narůstající sportovní kondice soupeře přesouvaly skóre bod po bodu ve prospěch soupeře. Při laxním plnění úkolů a pokynů pro útok nebylo až tak překvapivé, že nám také tu a tam útok přerušil signál 24 vteřin. Nadějné záchvěvy podložené občas úspěšnou střelou rychle hasila neschopnost alespoň tak nějak dobíhat za soupeřem, kterého bráníme a on je sám pod naším košem. Podtrženo sečteno: drama se nekonalo. Jasná porážka od soupeře, který se při rozcvičování ani nerozběhl, byla adekvátní dění na hřišti, může hodně mrzet při konečném účtování a v nejlepším případě nás popostrčí k trošku zodpovědnějšímu přístupu k plnění vlastních úkolů na hřišti.
Nahoru

Sokol Kbely A - BVK Holice 65:94 (21:29, 40:50, 55:76)
Kbely se od konce minulého roku potýkají s marodkou, a když se k tomu přidalo ještě asijské dobrodružství, bylo jasné, že Holice budou favority utkání. V úvodní desetiminutovce jsme s hosty dokázali udržet krok, alespoň do té doby, než na plac nastoupil trojkař Šrámek – ze čtyř střel jsme ho nechali dát dvanáct bodů! Když k tomu připočtěme asi tak 15 ztrát a problémy s včasným zakončením, byl desetibodový rozdíl v půli utkání ještě krásný. Do třetí čtvrtiny jsme vstoupili dobře, stáhli soupeře na sedm bodů, a pak totálně odpadli. Přestali jsme bojovat, Východočeši se nám v bedně proháněli jako Němci za války a rozdíl ve skóre narůstal. Je pravda, že oproti ostatním týmům jsme staří, bez fyzičky a talentu. Tyto nedostatky musíme nahradit disciplínou, vůlí, nasazením a bojovností. Pak to půjde a bude se na nás dát dívat!
Nahoru

Sokol Kbely A - Sokol Darren Chrudim 77:59 (22:15, 41:28, 60:48)
Konečně dobrý výkon a hned je z toho vítězství! Vzali jsme si k srdci vše, co jsme si po včerejší bídě vyčetli. Bojovali jsme, nedopouštěli se tolika ztrát, dobře dobírali v obraně, zlepšili útok - zkrátka (konečně) trochu hráli. Vedení jsme se ujali hned zpočátku utkání a dokázali ho udržet až do konce. Jediný větší výpadek nás potkal ve druhé čtvrtině, kdy jsme během pár desítek vteřin pětkrát ztratili míč. Soupeř byl však dnes téměř neškodný a z těchto chyb vytěžil pouhé dva body. V průběhu utkání se hosté snažili měnit styl hry, přecházeli do zónové obrany, ale všechno marné. Velice důležité vítězství nás udrželo nad pásmem sestupu, v následujících čtyřech zápasech musíme naší ligovou příslušnost uhájit!
Nahoru

Tesla Pardubice - Sokol Kbely A 80: 57 (32:11, 52:30, 74:42)
Do města perníku jsme jeli optimisticky naladění; přeci jen jsme pardubický tým doma smetli 43 bodovým rozdílem. Pár úvodních minut utkání nás ale rychle vyvedlo z omylu. Nebylo to ani tak o tom, že by domácí byli ve všem lepší – my jsme na hřišti prostě nebyli. Ztráty, neexistující obrana, neschopnost ohrozit koš soupeře. Velice brzy jsme se začali bát, abychom neměli horší skóre ze vzájemných zápasů. Na to však Východočeši pravděpodobně nehráli a dovolili nám v poslední čtvrtině snížit bodový rozdíl na konečných 23 bodů.
Nahoru

BK Přelouč - Sokol Kbely A 94:60 (29:20, 57:30, 78:44)
Šeredně se mýlil ten, kdo si po pardubické anabázi myslel, že hůř už být nemůže. Bylo! To, co jsme předvedli v Přelouči, byla košanda, se kterou bychom neuspěli ani v nižších pražských soutěžích. Ctihodní přeloučští fanoušci se budou zřejmě ještě dlouho bavit komedií, kterou jim jedno únorové dopoledne kbelská skvadra zahrála. Naštěstí pro nás jsou v soutěži stále ještě horší týmy, a tak o osudu sezóny budeme rozhodovat na domácí palubovce. Pokud však chceme být úspěšní, musí se náš přístup a nasazení diametrálně proměnit.
Nahoru

Sokol Kbely A - Sokol Horní Počernice 114:79 (31:12, 54:37, 80:63)
Do zápasu jsme vstoupili s jasným cílem – potvrdit vítězství z počernické palubovky. Od úvodní minuty bylo zřejmé, kdo bude v zápase dominovat. Hosté byli horší ve všech herních činnostech a dovolili nám za první čtvrtinu dát více než 30 bodů. V druhém herním období jsme lehce polevili v koncentraci i nasazení, vůbec nám nevyšel pokus o zónovou obranu a počerničtí hráči zavětřili šanci. Jejich naději jsme však lehce utnuli a v závěru utkání si ještě vylepšili skóre. První krok k záchraně jsme zvládli, zítra musíme udělat i ten druhý.
Nahoru

Sokol Kbely A - BK Brandýs nad Labem 87:55 (23:13, 47:28, 71:38)
Výhra nad Brandýsem pro nás znamenala jistou záchranu v soutěži a od první minuty jsme za splněním tohoto úkolu s jistotou kráčeli. Hosté byli naprosto bezmocní, kbelská sestava - ač o hezkých pár let starší - je totálně přejela. Proč mladí basketbalisté, když už neumí hrát basket, alespoň neběhají? To je zajímavá otázka pro brandýské trenéry, pro nás je důležité, že jsme si s předstihem zajistili osmé místo, což je největší kbelský úspěch za posledních 30 let. S domácí palubovkou jsme se rozloučili skvostně; v ligovém finále se pokusíme neudělat ostudu na hřišti, ani posléze v restauračním zařízení (což bude asi hodně těžké).